Exploring for a cleaner option to generate power to cut down your electricity bills? Well, you are in the right place. Introducing SOLRIGO 3400 Single Phase On-Grid PV inverters from V-Guard. When sunlight strikes the solar panel, solar energy is converted to DC current which is then converted to AC using SOLRIGO inverters. The surplus electricity generated can be exported back to the grid as well. Futuristic, isn’t it? SOLRIGO 3400 single-phase On-Grid PV inverters have an input power of 3600 W and a DC voltage of 500 V, offering a max output current of 13.8 A. The wide MPPT instilled in the inverter gives an input range of 80 V– 500 V DC with an efficiency of 97.00% which helps save energy and reduces your electricity bills. SOLRIGO comes with a free Wi-Fi dongle to monitor the real-time status of the system. Live voltage can be examined using a mobile app. Designed to be user-friendly, its LCD and front switch helps configure the system easily. Prepared with advanced safety features, SOLRIGO 3400 offers cutting-edge safety benefits during installation and operations. Further, this amazing product has a high operating temperature range of -25°C to 60°C for all weather conditions. Adding to its aesthetics is that the SOLRIGO 3400 On-Grid PV Inverters are lightweight. What’s more than a warranty of 8 years? Bring home SOLRIGO 3400 On-Grid PV Inverters. Welcome home a greener tomorrow.
Yes I'm Interested| MODEL SPEC | VALUES |
|---|---|
| Input DC-Max. recommended PV power | 3600 W |
| Input DC-Max. DC voltage | 500V |
| Input DC-Start voltage | 80V |
| Input DC-MPP voltage range | 80-500 V DC |
| Output A C-THDI | <3% (At Rated Power) |
| Output -AC grid connection type | SINGLE PHASE |
| Max. efficiency | 97% |
| DC surge protection | TMOV |
| AC surge protection | TMOV |
| Dimensions (W / H / D) | 297X223X117mm |
| Weight | 4.8Kg |
| Warranty* | 8 Years |
While solar panels can still generate some electricity in shaded conditions, their efficiency and overall output will be significantly reduced. Minimizing shading and optimizing panel placement are crucial for maximizing the performance and return on investment of a solar energy system.
Regular Cleaning, Monitor for Shading, Check for Damage, Monitor Performance.
Monocrystalline-Manufacturing Process: