Presenting SOLRIGO 50K Three Phase On-Grid PV inverters from V-Guard. When sunlight hits the solar panel, solar energy is converted to DC current and then converted to AC using SOLRIGO inverters. The additional electricity generated can be transferred back to the grid as well. Advanced, isn’t it? SOLRIGO 50K Three-phase On-Grid PV inverters have an input power of 60000 W and a DC voltage of 1100 V, offering a max output current of 72.3A. The wide MPPT instilled in the inverter gives an input range of 150 V– 1000 V DC with an efficiency of 98.3% which helps save energy and reduces your electricity bills and comes with a free Wi-Fi dongle to monitor the real-time status of the system. Live voltage can be monitored using a mobile app. Designed to be user-friendly, its LCD and front switch helps configure the system easily. Armed with advanced safety features, SOLRIGO 50K offers advanced safety benefits during installation and operations. Further, this amazing product has a high operating temperature range of -25°C to 60°C for all weather conditions. Adding to its aesthetics is that the SOLRIGO 50K On-Grid PV Inverters are lightweight. What’s more than a warranty of 8 years? Bring home SOLRIGO 50K On-Grid PV Inverters. Welcome home a greener tomorrow.
Yes I'm Interested| MODEL SPEC | VALUES |
|---|---|
| Input DC-Max. recommended PV power | 60000 W |
| Input DC-Max. DC voltage | 1100V |
| Input DC-Start voltage | 180V |
| Input DC-MPP voltage range | 150-1000 V DC |
| Output A C-THDI | <3% (At Rated Power) |
| Output -AC grid connection type | THREE PHASE |
| Max. efficiency | 98.3% |
| DC surge protection | SPD Type II |
| AC surge protection | TMOV +Filter |
| Dimensions (W / H / D) | 580X435X242mm |
| Weight | 40Kg |
| Warranty* | 8 Years |
While solar panels can still generate some electricity in shaded conditions, their efficiency and overall output will be significantly reduced. Minimizing shading and optimizing panel placement are crucial for maximizing the performance and return on investment of a solar energy system.
Regular Cleaning, Monitor for Shading, Check for Damage, Monitor Performance.
Monocrystalline-Manufacturing Process: