Looking for a cleaner and greener alternative to generate power to cut down your electricity bills? Well, you are in the right place. Introducing SOLRIGO 5000 Single Phase On-Grid PV inverters from V-Guard. When sunlight lights on the solar panel, solar energy is converted to DC current which is then converted to AC by SOLRIGO inverters. The excess electricity generated can be exported back to the grid as well. Engineered to global standards with stylish designs, SOLRIGO On-Grid PV Inverter helps in better energy conservation and better energy savings. SOLRIGO 5000 single-phase On-Grid PV inverters has an input power of 6000 W and a DC voltage of 550 V, offering a max output current of 21.7A. The wide MPPT instilled in the inverter gives an input range of 100 V– 550 V DC with an efficiency of 97.4% which helps save energy and reduces your electricity bills. SOLRIGO comes with a free Wi-Fi dongle to monitor the real-time status of the system. Live voltage can be monitored using a mobile app. Designed to be user-friendly, its LCD and front switch helps configure the system easily. Armed with advanced safety features, SOLRIGO 5000 offers advanced safety benefits during installation and operations. Further, this amazing product has a high operating temperature range of -25°C to 60°C for all weather conditions. Adding to its aesthetics is that the SOLRIGO 5000 On-Grid PV Inverters are lightweight. What’s more than a warranty of 8 years? Bring home SOLRIGO 5000 On-Grid PV Inverters.
Yes I'm Interested| MODEL SPEC | VALUES |
|---|---|
| Input DC-Max. recommended PV power | 6000 W |
| Input DC-Max. DC voltage | 550V |
| Input DC-Start voltage | 100V |
| Input DC-MPP voltage range | 100-550 V DC |
| Output A C-THDI | <3% (At Rated Power) |
| Output -AC grid connection type | SINGLE PHASE |
| Max. efficiency | 97.4% |
| DC surge protection | TMOV |
| AC surge protection | TMOV |
| Dimensions (W / H / D) | 395X328X154mm |
| Weight | 10Kg |
| Warranty* | 8 Years |
While solar panels can still generate some electricity in shaded conditions, their efficiency and overall output will be significantly reduced. Minimizing shading and optimizing panel placement are crucial for maximizing the performance and return on investment of a solar energy system.
Regular Cleaning, Monitor for Shading, Check for Damage, Monitor Performance.
Monocrystalline-Manufacturing Process: