When sunlight strikes the solar panel, solar energy is converted to DC current which is then converted to AC using SOLRIGO 8000 Three Phase On-Grid PV inverters from V-Guard. The surplus electricity generated can be exported back to the grid as well. Futuristic, isn’t it? Engineered to global standards with stylish designs, SOLRIGO On-Grid PV Inverter helps in better energy conservation and better energy savings. SOLRIGO 8000 Three-phase On-Grid PV inverters have an input power of 9600 W and a DC voltage of 1000 V, offering a max output current of 11.6A. The wide MPPT instilled in the inverter gives an input range of 150 V– 1000 V DC with an efficiency of 97.5% which helps save energy and reduces your electricity bills. SOLRIGO comes with a free Wi-Fi dongle to monitor the real-time status of the system. Live voltage can be monitored using a mobile app. Designed to be user-friendly, its LCD and front switch helps configure the system easily. Armed with advanced safety features, SOLRIGO 8000 offers advanced safety benefits during installation and operations. Further, this amazing product has a high operating temperature range of -25°C to 60°C for all weather conditions. Adding to its aesthetics is that the SOLRIGO 8000 On-Grid PV Inverters are lightweight. What’s more than a warranty of 8 years? Bring home SOLRIGO 8000 On-Grid PV Inverters. Welcome home a greener tomorrow.
Yes I'm Interested| MODEL SPEC | VALUES |
|---|---|
| Input DC-Max. recommended PV power | 9600 W |
| Input DC-Max. DC voltage | 1000V |
| Input DC-Start voltage | 180V |
| Input DC-MPP voltage range | 150-1000 V DC |
| Output A C-THDI | <3% (At Rated Power) |
| Output -AC grid connection type | THREE PHASE |
| Max. efficiency | 97.5% |
| DC surge protection | TMOV +Filter |
| AC surge protection | TMOV +Filter |
| Dimensions (W / H / D) | 425X351X160mm |
| Weight | 14Kg |
| Warranty* | 8 Years |
While solar panels can still generate some electricity in shaded conditions, their efficiency and overall output will be significantly reduced. Minimizing shading and optimizing panel placement are crucial for maximizing the performance and return on investment of a solar energy system.
Regular Cleaning, Monitor for Shading, Check for Damage, Monitor Performance.
Monocrystalline-Manufacturing Process: