Bring home a greener tomorrow with SolSmart 5000 GFI Single phases On-Grid PV Inverters – an innovation marvel of the solar industry from the house of V-Guard. Engineered to global standard with stylish aesthetics and designs, its helps in better energy conservation and better energy savings as the surplus energy generated can be exported back to the grid. The SolSmart 5000 GFI Single Phase On-Grid Inverter has an input power of 7000 W and a DC voltage of 550 V, offering an output current of 22.7 A. The wide MPPT instilled in the inverter gives an input range of 80 V – 500 V DC with an efficiency of 98.40% which helps save energy and reduces your electricity bills. SolSmart is equipped with a free Wi-Fi data logger to help monitor the real-time energy produced as well as stores 1 months’ worth of data. Live voltage can be monitored in real time with the help of a mobile app that can be accessed through Wi-Fi which helps keep a constant check on energy produced and consumed. Equipped with an OLED & touch control inverter panel helps configure the system easily wherein the consumer receives data on energy generated as well as real time status of energy used. The product also has a facility of remote diagnoses in case of any internal faults, with separate power and control stages. It is also armed with state-of-the-art safety features, offering utmost protection during installations and other operations. Made of FR grade polycarbonate cabinet, SolSmart is lightweight as well as resists harsh weather conditions with a high operating temperature range of -25°C to 60°C. Bring home SolSmart Single Phase On-Grid PV Inverters and enjoy trouble-free use with an assurance of great a great service backup and a warranty of 10 years. Welcome
Yes I'm Interested| MODEL SPEC | VALUES |
|---|---|
| Input DC-Max. recommended PV power | 7000 W |
| Input DC-Max. DC voltage | 550V |
| Input DC-Start voltage | 100 V |
| Input DC-MPP voltage range | 80-500 V DC |
| Output A C-THDI | <3% |
| Output -AC grid connection type | SINGLE PHASE |
| Max.efficiency | 98.40% |
| DC surge protection | Type III |
| AC surge protection | Type III |
| Dimensions (W / H / D) | 375*350*160 mm |
| Weight | 10.8KG |
| Warranty* | 10 Years |
While solar panels can still generate some electricity in shaded conditions, their efficiency and overall output will be significantly reduced. Minimizing shading and optimizing panel placement are crucial for maximizing the performance and return on investment of a solar energy system.
Regular Cleaning, Monitor for Shading, Check for Damage, Monitor Performance.
Monocrystalline-Manufacturing Process: