Looking for a cleaner and greener alternative to generate power to cut down your electricity bills? Well, you are at the right place. Introducing SolSmart 6000T Three Phase On-Grid PV inverters from V-Guard. When sunlight strikes the solar panel, solar energy is converted to DC current which is then converted to AC using SolSmart inverters. The surplus electricity generated can be exported back to the grid as well. Futuristic isn’t it? Engineered to global standards with stylish designs, SolSmart On-Grid PV Inverter helps in better energy conservation and better energy savings. SolSmart 6000T Three-phase On-Grid PV inverters have an input power of 9000 W and a DC nominal voltage of 580 V, offering a max output current of 10 A. The wide MPPT instilled in the inverter gives an input range of 140 V– 1000 V DC with an efficiency of 98.30% which helps save energy and reduces your electricity bills. SolSmart 6000T comes with a free Wi-Fi dongle to monitor the real-time status of the system. It also enables you to store the data for up to 25 years in Cloud. Live voltage can be monitored using a mobile app. Designed to be user-friendly, its OLED and touch control helps configure the system easily. Armed with advanced safety features, SolSmart 6000T offers advanced safety benefits during installation and operations. Further, this amazing product has a high operating temperature range of -25°C to 60° C for all weather conditions. Adding to its aesthetics is that the SolSmart 6000T On-Grid PV Inverters are lightweight, and the FR grade polycarbonate makes it resistant to chemicals. What’s more than a warranty of 10 years? Bring home Solsmart 6000T On-Grid PV Inverters. Welcome home a greener tomorrow.
Yes I'm Interested| MODEL SPEC | VALUES |
|---|---|
| Input DC-Max. recommended PV power | 9000 W |
| Input DC- Nominal voltage | 580V |
| Input DC-Start voltage | 200 V |
| Input DC-MPP voltage range | 140-1000V |
| Output AC-THDi | <3% |
| Output -AC grid connection type | THREE PHASE |
| Max. efficiency | 0.983 |
| DC surge protection | Type II |
| AC surge protection | Type II |
| Dimensions (W / H / D) | 425*387*147 mm |
| Weight | 12.5 KG |
| Warranty* | 10 Years |
While solar panels can still generate some electricity in shaded conditions, their efficiency and overall output will be significantly reduced. Minimizing shading and optimizing panel placement are crucial for maximizing the performance and return on investment of a solar energy system.
Regular Cleaning, Monitor for Shading, Check for Damage, Monitor Performance.
Monocrystalline-Manufacturing Process: